Fascynujący świat górnictwa - wyjazd przedszkolaków do kopalni

2024_01_dzien_gornictwa_11

W grudniu odbyła się wycieczka grup przedszkolnych do kopalni węgla kamiennego w Bogdance. Podczas zajęć z przewodnikiem dowiedzieliśmy się o  historii wydobycia węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Strefa C to niezwykłe miejsce zlokalizowane w podziemiach budynków kopalni Bogdanka. Pierwsza sala pozwoliła nam poznać infrastrukturę kopalni, maszyny i technologie wydobycia węgla. W drugiej sali odkrywaliśmy tradycje, pamiątki i symbole górnicze, a także historie legendarnych postaci, takich jak święta Barbara - patronka górników. Trzecia sala, zwana "podziemną", to imitacja prawdziwego kopalnianego chodnika, wagonik z węglem i prawdziwe ciemności. Przygaszone światło pozwoliło nam poczuć się jak górnicy zjeżdżający tysiąc metrów pod ziemię! To była to dla nas bardzo interesująca wycieczka, dzięki której wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat pracy górnika.