Maroko - historia zamknięta w kamieniu

2023_12_maroko_3

W dniu  7 grudnia 2023r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z podróżnikiem, Panem Piotrem Bedlińskim. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV- VIII oraz I-III. Pan Piotr zabrał dzieci w podróż do Maroka- państwa położonego w północnej Afryce. W trakcie spotkania poruszone zostały treści geograficzno – przyrodnicze, społeczno – kulturalne, historyczne, charakterystyczne dla omawianego kraju, w większości zawarte w programie nauczania, z dodatkowym uwzględnieniem wieku uczestników. Prezentacje dla uczniów klas nauczania początkowego– zawierała przede wszystkim sporo ciekawostek dotyczących danego kraju, zamieszkujących go ludzi, zwierząt. Z racji wieku odbiorcy pokaz został  urozmaicony dużą ilością rekwizytów przywiezionych z wyprawy.

Z pokazu uczniowie:

– dowiedzieli się, dlaczego kameleon zmienia kolor skóry i w jaki sposób to robi,
– zrozumieli, w jaki sposób powstała Sahara,
– obejrzeli owoce opuncji (lokalnej odmiany kaktusa), gotowane ślimaków, miętową herbatę i wielu innych rzeczy,
– zgubili  się w Fezie – prawdopodobnie najbardziej skomplikowanym mieście świata,
– zobaczyli Dżamma el – Fna – najsłynniejszy plac Maroka – zwany „zgromadzeniem umarłych”,
– dowiedzieli  się, w jaki sposób skutecznie targować się w Maroku,
– zobaczyli potężne lasy cedrowe i ich mieszkańców – makaki magoty,
– podziwiali jeden z największych meczetów świata – słynny Meczet Hassana II,
– odwiedzili Majorelle – najpiękniejszy ogród świata.

Dziękuje wszystkim uczniom za uczestnictwo w tej niezmiernie ciekawej ,,edukacyjnej lekcji”.

J. Rajchert