11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

2023_11_akademia_1

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości w Szkole Podstawowej im. 100-lecia Niepodległości Polski w Kalinówce.

Dnia 14 listopada w naszej szkole, odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego.

Uczniowie klas: 2B, 3C, 5A i B, 7A, B i C oraz 8A i B  przedstawili  krótki program artystyczny o patriotycznym charakterze . 11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy, Polska stała się samodzielnym państwem.

Artyści swoim zaangażowaniem i postawą, sprawili, że akademia była wyjątkowa i niepowtarzalna. Wzruszeni byliśmy wszyscy: zaproszony gość Pani Anna Grzywaczewska - dyrektor Samorządowego Zespołu Ekonomiczno Administracyjnego Szkół, Pani Małgorzata Guellard – dyrektor szkoły, rodzice, pracownicy szkoły oraz uczniowie.

Przygotowana akademia była dla wszystkich wspaniałą lekcją historii  i patriotyzmu.
Na zakończenie uroczystości, Pan Dyrektor, podziękowała nauczycielom, uczniom za cenną lekcję historii, która była także ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.
Akademię przygotowały panie: Grażyna Piórkowska, Agnieszka Szydłowska,, pani Mirona Sawicka, pani Renata Jakóbczak i pani Ewa Gałaszewicz.

Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.